Specializace na Alzheimerovu chorobu v Domově seniorů Vysočany

Díky profesionálně vyškolenému personálu jsme přímo specializovaní na péči o klienty s diagnózou Alzheimerovy choroby, případně jiným typem demence. Díky našemu zaměření, znalostí vycházejících z nejnovějších lékařských poznatků a dlouholeté praxe, poskytujeme našim klientům maximální podporu a péči.
V případě zájmu o jakékoliv informace týkající se Alzheimerovi choroby či jiného typu demence, nás prosím kontaktujte na tel.: 775 065 565, nebo na email: socialni@dsvysocany.cz  Jsme připraveni Vám pomoci.

Co je Alzheimerova choroba?

Alzheimerova choroba je neurologické onemocnění, které narušuje část mozku a způsobuje pokles kognitivních funkcí – myšlení, paměti,orientace, úsudku. Bývá nejčastější příčinou demence, která vede postupně k závislosti nemocného na každodenní pomoci jiného člověka.
Alzheimerova choroba začíná pozvolna a nenápadně. Nejdříve se u nemocného zhoršuje krátkodobá paměť a není schopen se postarat o některé základní věci. Rychlost, kterou Alzheimerova choroba postupuje, se u každého postiženého liší. Nemocný má však čím dál větší problémy s vyjadřováním, rozhodováním, nedokončuje myšlenky, je zmatenější a zapomíná. Postupně se mění celá jeho osobnost. V posledních stádiích nemoci už vůbec není schopen se sám o sebe postarat a je plně odkázán na pomoc druhé osoby.
Alzheimerova choroba je bohužel zatím nevyléčitelnou nemocí. Důležitá je včasná diagnoza nemoci a následné stanovení odpovídající léčby. Léčba se zaměřuje na zpomalení průběhu nemoci a potlačení jejich příznaků. V léčbě se využívají cvičení na posílení paměti, myšlení či orientace a je podávána medikace dle individuálního zdravotního stavu.


Příznaky Alzheimerovy choroby:

 1. Ztráta paměti
  Zapomínat občas pracovní úkoly, jména kolegů nebo telefonní čísla spolupracovníků a vzpomenout si na ně později, je normální. Lidé trpící Alzheimerovou chorobou však zapomínají častěji a nevzpomenou si ani později.
 2. Problémy s vykonáním běžných činností
  Hodně vytížení lidé jsou občas roztržití, takže někdy nechají dušenou mrkev stát v kastrolu na sporáku a vzpomenou si na ni, až když už je po jídle. Lidé trpící Alzheimerovou chorobou ale připraví jídlo a nejen že ho zapomenout dát na stůl, ale zapomenou i na to, že ho vůbec udělali.
 3. Problémy s řečí
  Každý má někdy problém najít správné slovo, ale člověk s Alzheimerovou chorobou zapomíná i jednoduchá slova nebo je nahrazuje nesprávnými, a jeho věty pak nedávají smysl.
 4. Časová a místní dezorientace
  Každý někdy zapomene, jaký je den a kam vlastně jede, to je normální. Ale lidé s Alzheimerovou nemocí se ztratí ve vlastní ulici a nevědí, kde jsou, jak se tam dostali, ani jak se dostanou domů.
 5. Špatný nebo zhoršující se racionální úsudek
  Lidé se někdy tak zaberou do nějaké činnosti, že na chvíli zapomenou na dítě, které mají na starosti. Lidé s Alzheimerovou nemocí úplně zapomenou, že nějaké dítě existuje. Mohou se i nesmyslně obléknout, například si vezmou na sebe několik košil nebo halenek najednou.
 6. Problémy s abstraktním myšlením
  Placení složenek anebo sledování účtů kreditní karty může někoho vyvést z míry, když je trochu komplikovanější než jindy. Člověk s Alzheimerovou nemocí může úplně zapomenout, co ta čísla znamenají a co s nimi má dělat.
 7. Zakládání věcí na nesprávné místo
  Každý někdy někam založí peněženku nebo klíče. Člověk s Alzheimerovou nemocí dává věci na zcela nesmyslná místa: žehličku do ledničky nebo hodinky do cukřenky.
 8. Změny v náladě nebo chování
  Každý má někdy špatnou náladu. Člověk s Alzheimerovou nemocí ale podléhá prudkým změnám nálady. Náhle a nečekaně propukne v pláč nebo podlehne návalu hněvu, i když k tomu nemá žádný zjevný důvod.
 9. Změny osobnosti
  Lidské povahy se běžně do určité míry mění s věkem. Ale člověk s Alzheimerovou nemocí se může změnit zásadním způsobem. Stává se někdy velmi zmateným, podezíravým nebo ustrašeným.
 10. Ztráta iniciativy
  Když je člověk někdy znechucen domácími pracemi, zaměstnáním nebo společenskými povinnostmi, je to normální. Většinou se chuť do práce opět brzy dostaví. Člověk s Alzheimerovou nemocí může propadnout naprosté pasivitě a potřebuje neustále podněty, aby se do něčeho zapojil.
    

Podívejte se na video
o Alzheimerově chorobě
:

  

  

09. 06. 2019

TOP
×